Cavalier King Charles Spaniel – co musisz o nim wiedzieć?

Cavalier King Charles Spaniel to rasa psów, wobec której nie sposób przejść obojętnie. Wielkie, słodkie oczy, przyjemna w dotyku, jedwabiście miękka sierść, a do tego naprawdę uroczy i przyjacielski charakter. Czego więcej chcieć od psa do towarzystwa? Poznaj rasę, którą niegdyś pokochała arystokracja. Skąd się wziął ten królewski zwierzak? Jak dokładnie wygląda? Z kim będzie najszczęśliwszy? 

Cavalier king charles spaniel tricolor

Cavalier king charles spaniel – historia psa arystokracji

Losy tego psa od samego początku nierozerwalnie związane są z arystokracją. Nie ma jednak pewności co do tego, skąd wywodzi się rasa. 

Niektórzy twierdzą, że przodkiem cavalierów był czarny hiszpański pies na trufle. Istnieje również teoria, która wiąże je z psami z Dalekiego Wschodu oraz czerwonymi spanielami z Włoch lub terenów Malty. Wzmianki na ich temat pochodzą już z XIII wieku. Wówczas Cavalier King Charles Spaniel kojarzony był właśnie z arystokracją. Choć nie postrzegano go wtedy jako psa do towarzystwa, tylko niewielkiego psa myśliwskiego.

Te urocze psiaki upodobały sobie zwłaszcza angielskie sfery wyższe. W XVI wieku pies cavalier towarzyszył damom podczas podróży powozami. Zwykle leżał im na kolanach, ogrzewając dłonie i nogi kobiet. Psy tej rasy znalazły także miejsce na obrazach wielkich mistrzów takich jak Tycjan, Rembrandt, Landseer, Rubens, Gainsborough czy van Dyck.

Jednak jeśli chodzi o arystokrację, pies cavalier zdecydowanie najbardziej związany jest z brytyjską dynastią Stuartów. Maria Stuart poszła ze swoim pieskiem nawet na szafot. Bez obaw – nic mu się nie stało, został odnaleziony cały i zdrowy w fałdach jej sukni.

Rasa psa cavalier – etymologia

Sama nazwa – Cavalier King Charles Spaniel – pochodzi od ich ogromnego miłośnika, króla Karola II. Tak bardzo uwielbiał tę rasę, że w pewnym momencie swojego panowania wydał edykt, zgodnie z którym psom tym pozwala się chodzić wszędzie, gdzie tylko chcą. Co ciekawe, edykt w Wielkiej Brytanii obowiązuje do dziś, a cavalier king charles spaniel może wejść nawet na teren brytyjskiego parlamentu. Karol II tak kochał te psy, że spędzał z nimi więcej czasu, niż poświęcał na zajmowanie się sprawami królestwa.

Z biegiem czasu jednak rasa popadała w coraz większe zapomnienie, a ulubieńcami arystokracji stały się pekińczyki oraz mopsy. Cavaliery zaczęły być kojarzone z psami tej odmiany, przez co zatraciły swój charakter. Odbudowa rasy nastała w latach 20. XX wieku. Poświęcił się jej Roswell Eldrige, zachwycony wyglądem klasycznych cavalierów, pojawiających się na obrazach wielkich mistrzów. Przez pięć lat fundował nagrodę (opiewającą na niebagatelną sumę dwudziestu pięciu tysięcy funtów) wszystkim, którzy przyprowadzą do niego psy jak najbardziej zbliżone do tych wizerunków. Jego plan powiódł się, a rasa ta została odbudowana i uznana w 1945 roku.

Żywienie cavaliera – wymagania psa. Cavalier przechodzący przez pasy dla pieszych – widok na całą sylwetkę psa.

Cavalier King Charles Spaniel w Polsce

W Polsce przedstawiciel rasy pojawił się pod koniec lat 70. XX wieku w Warszawie i nosił imię Inchmarlo AMON. Jednak nigdy nie posłużył do stworzenia hodowli tych psów w kraju. Pierwsze szczenięta pochodziły więc z hodowli Elżbiety Biały, która sprowadziła kilka cawalierów do Polski w 1980 roku. Szczeniaki urodziły się rok później i otrzymały swoisty przydomek „z Piastowskiego Wrocławia”. To właśnie Elżbieta Biały najbardziej przysłużyła się rozwojowi tej rasy w kraju. Przez wiele lat zajmowała się zbieraniem informacji i propagowaniem Cavalier King Charles Spaniel wśród Polaków.

Obecnie w Polsce możesz bez problemu kupić psa tej rasy. Pamiętaj jednak, by zawsze dobrze sprawdzić chów i nie wspierać przez przypadek pseudohodowli, w których zdrowie i szczęście psów nie ma najmniejszego znaczenia, a liczy się wyłącznie zysk. Ile kosztuje king charles spaniel? Cena waha się od około dwóch do czterech tysięcy złotych. Jeśli pies jest po wyjątkowo utytułowanych rodzicach, jego koszt może być jednak znacznie wyższy.

Cavalier King Charles Spaniel – charakter. Szczeniaczek w koszyku.

Przeczytaj również: Pseudohodowla – zysk właściciela, krzywda zwierzą. Powiedz stop!

Jak wygląda rasa psa cavalier?

Cavaliery posiadają praktycznie płaskie czaszki pomiędzy uszami i krótką, zwężającą się kufę. Wzorzec zabrania jednak psów o kufach bardzo wąskich. Przedstawiciele tej rasy mają w kłębie około trzydziestu pięciu centymetrów i ważą od czterech i pół do orientacyjnie dziewięciu kilogramów. Są to psy niewielkie.

Na szczególną uwagę zasługują ich bardzo duże i szeroko rozstawione oczy. Charakteryzują się dosyć płytkim umiejscowieniem, ale absolutnie nie mogą być wyłupiaste. Zawsze w ciemnym kolorze. Uszy natomiast są bardzo długie, zwisające i wysoko osadzone. Psy słyną również ze specyficznego owłosienia, zwanego w tym przypadku opiórowaniem. Jednak tym, co najmocniej zwraca uwagę w wypadku tych psów, jest ich szata. Rasa psa cavalier słynie bowiem z jedwabiście gładkiej i stosunkowo długiej sierści. Nie może mieć ona loków, ale dopuszczalna jest pewna falistość.

Pies cavalier – umaszczenie

Wzorzec przewiduje cztery kolory. Pierwszym z nich jest tricolor. W tym przypadku barwa biała i czarna muszą być równo rozmieszczone. Pojawiają się też podpalenia, ale te muszą być rozlokowane w ściśle określonych miejscach – wewnątrz uszu, na spodzie ogona, na wewnętrznej stronie kończyn, na policzkach i nad oczami. Inny typ ich umiejscowienia nie jest bowiem pożądany przez hodowców.

Drugą dopuszczalną barwą jest rubinowa – w tej sytuacji musi występować głęboka ruda barwa, bez żadnych innych oznaczeń. Trzecią możliwą maścią jest blenheim – kasztanowo-rude łaty rozmieszczone na perłowo białym podłożu. Czwartą maścią natomiast jest czarna z podpaleniem. Nie powinno być ono białe, za to musi mieć mocny, odznaczający się na kruczoczarnej podstawie kolor. Występuje na policzkach, na klatce piersiowej, po wewnętrznej stronie uszu i na spodzie ogona.

Zdrowie cavaliera

W przypadku psów tej rasy część chorób i problemów może pojawić się dopiero w późniejszym wieku. Jedną z takich późno ujawniających się, ale też bardzo groźnych wad jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca. Z tego powodu zalecane są coroczne badania serca u jej przedstawiciel.

Zespół Arnolda-Chiariego to coraz częściej występujący problem o podłożu genetycznym u cavalierów. Związany jest ze zbyt małą pojemnością czaszek psów. Potrafi ujawnić się dość późno i może doprowadzić do bardzo poważnych problemów neurologicznych. Dlatego niewskazane jest rozmnażanie zbyt młodych psów. Zwłaszcza że rozpoznanie tej choroby nadal jest rzadkie, a diagnostyka należy do kosztownych.

Trzeba również uważać na oczy cavalierów – przez ich stosunkowo płytkie osadzenie łatwo o urazy mechaniczne, które mogą mieć groźne następstwa. Psy narażone są też na choroby i wady oczu, w tym na kataraktę, dwurzędowość rzęs, podwiniętą powiekę, zespół suchego oka, zanik siatkówki i inne.

Pielęgnacja psa rasy cavalier

Pielęgnacja przedstawicieli rasy Cavalier King Charles Spanieli nie należy do najtrudniejszych, ale musi być regularna. Raz w tygodniu sierść pupila trzeba bardzo dokładnie wyczesać. Najlepiej sprawdzi się w tym celu szczotka dla psa pudlówka bądź grzebień dla psa o szeroko rozstawionych zębach. Pies cavalier nie wymaga trymowania ani strzyżenia – nie należy zatem tego robić, bo można mu zaszkodzić i zniszczyć jego szatę.

Psa powinno się kąpać w razie wystąpienia takiej konieczności. Dobrze zastosować szampon dla psa o długiej i jedwabistej sierści. Warto suszyć je ostrożnie, ponieważ to dość delikatne psy. Mogą gubić sierść przez cały rok w niewielkich ilościach, ale jest miękka, więc nie wbija się w dywany lub obicia.

Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu stanu oczu, uszu, zębów i pazurów psa, by móc odpowiednio zareagować w razie potrzeby.

Pielęgnacja psa rasy cavalier – sklep zooart.

Odżywianie rasy cavalier

Żywienie cavaliera wymaga specjalnej uwagi. Te psy są prawdziwymi łakomczuchami, dlatego mają tendencje do problemów z nadwagą i otyłością. Mogą znaleźć się przedstawiciele, którzy zjedzą wszystko – łącznie z odpadkami, na co nie można pozwalać. Z drugiej strony natomiast zdarzają się również bardzo wybredne psiaki.

Trzeba mocno pilnować kalorii, które dostarcza się cavalierom, by ich nie przekarmiać. Najlepiej podawać wysokiej jakości karmy o dużej zawartości białka. U psów tej rasy mogą pojawiać się problemy z alergiami, również tymi żywieniowymi. Musisz być gotowy na możliwość wystąpienia konieczności zmiany karmy i eliminacji jakiegoś składnika, by przekonać się, czy to on jest alergenem.

Cavalier King Charles Spaniel – charakter, temperament, usposobienie

Wiesz już, jak wygląda, ale jaki jest cavalier king charles spaniel? Charakter tej rasy sprawia, że ma ona tak szerokie grono miłośników. To psy absolutnie pozbawione agresji, bardzo łagodne i przyjacielskie. Są też cierpliwe i chętnie spędzają czas z dziećmi.

Cavaliery to psy do towarzystwa, ale niegdyś były myśliwymi, dlatego mogą zdarzyć się wśród nich przedstawiciele obdarzeni silniejszym instynktem łowczym – trzeba pilnować tych psów podczas spacerów. Z uwagi na ich przyjacielskie i towarzyskie usposobienie chętnie będą podchodzić również do innych psów – a nie wszystkie czworonogi mogą podzielać ich temperament.

Przedstawiciele tej rasy są wesołymi psiakami o dość umiarkowanej naturze. Chętnie się pobawią, nadają się także na towarzyszy do uprawiania sportu. Sprawdzą się również jako dogoterapeuci i psy, które odwiedzają dzieci w szpitalach. Trzeba jednak uważać, bo przez ich niewielkie rozmiary łatwo wyrządzić im krzywdę.

Pies cavalier – usposobienie rasy. Pysk psa wśród kwiatów.

Dla kogo cavalier będzie psem idealnym?

Dla kogo cavalier będzie odpowiednim towarzyszem? W zasadzie dla każdego. O ile tylko pies nie będzie musiał spędzać wielu godzin w zamknięciu i samotności, bo ceni sobie kontakt z ludźmi. Jest łagodny i cierpliwy, a przy tym łatwo dostosowuje się do stylu życia opiekuna.

Może być kompanem osoby aktywnej, a także zawodnikiem podczas uprawiania psich sportów bądź nieśpiesznie truchtać na spacerach u boku osoby starszej. Nadaje się też dla rodzin z dziećmi, jednak wcześniej trzeba nauczyć je odpowiedniego zachowania się w towarzystwie psa i delikatnego obchodzenia z nim.

Przedstawiciele rasy cavalier king charles spaniel mogą również mieszkać w domach, w którym są inne zwierzaki. Nie mają tendencji do dominacji, będą natomiast dążyć do zaprzyjaźnienia się.

Dla kogo cavalier będzie psem idealnym? PIes tej rasy stojący wśród trawy.

Pies cavalier – podsumowanie

Cavalier king charles spaniel to pies, którego pokochała arystokracja. Ceniony był za przepiękny wygląd i słodki charakter. Na elicie jednak się nie skończyło i ten towarzysz królów i szlachty, znalazł też miejsce w domach zwykłych ludzi.

Przedstawiciele tej rasy to psiaki o charakterystycznej, jedwabiście miękkiej sierści, długich uszach i dużych oczach. Mają tendencje do chorób, które ujawniają się dość późno, dlatego konieczne są regularne badania – zwłaszcza serca.

Cavaliery są bardzo łagodne, przyjacielskie i towarzyskie. Nie trzeba się bać, że zrobią komuś coś złego, istnieje jednak obawa, że to może zrobić krzywdę im – np. pies, który nie jest tak przyjaźnie nastawiony i nie chce nawiązywać znajomości lub dziecko, które nie umie obchodzić się z czworonogami.

Psy tej odmiany nadają się właściwie dla każdego, kto nie będzie zostawiał ich na długo samych sobie. Mogą mieszkać z rodzinami z dziećmi i osobami starszymi, są odpowiednie również też do uprawiania niektórych sportów.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.